Mugenkai

Mugenkai, Aikido ve İaido eğitimlerinin verildiği sistemin Türkiye’deki tek ismidir. 無限, Mugen sonsuzluk; 会, Kai oluşum/okul; 無限会, Mugenkai “Sonu olmayan eğitim” anlamına gelmektedir. Türkiyenin bir çok şehrinde bulunan, temelleri 1999 yılında, Eskişehir’de atılmış bir organizasyondur.

Mugenkai’de amacımız sisteme katılan herkese Aikido ve İaido’nun temel ve ileri seviye tekniklerini öğretmek, askeri disiplin (武道, budo) kazandırmak, kişisel gelişimini gözlemleyecek farkındalık kazandırmak ve bu uzun yolculukta yol arkadaşı (弟子, deshi) olmaktır.

Mugenkai herkese açık bir sistemdir; ırk, dil, din, uyruk ayırt etmeksizin herkese eşit düzeyde eğitim verilmektedir. Bunun karşılığında ise sadece dostluk, samimiyet ve dürüstlük aranmaktadır.

Aikido, Aikikai stilinde çalışılmakta ve Nobuyoshi Tamura ekolü takip edilmektedir. Kanunlara ve kurallara uygun hareket edilmektedir ve verilen belgeler federasyon (TWF) (ve anısal değeri nedeniyle talep edilirse Aikikai) onaylıdır. Eğitimler, Sezgin Burak Azak (6.dan) sensei gözetiminde, Türkiye’nin bir çok şehrindeki tecrübeli eğitmenler (senpailer) tarafından verilmektedir.

İaido, Mugai Ryu ekolünde çalışılmaktadır ve Merkezi Japonya’da olan Meishi Ha ekolünün soke’si Niina Toyoaki Gyokudo takip edilmektedir. Eğitimler, Luciano Morgenstern (7.dan) gözetiminde, Sezgin Burak Azak Sensei (2.dan) tarafından verilmektedir. Mugenkai, Japonya ve Avrupa federasyonuna bağlıdır ve verilen belgeler bu kurumlar tarafından onaylıdır. Mugai Ryu Meishi Ha ekolünün Türkiye sorumluluğu Mugenkai okulundadır.

Summary
Mugenkai Aikido ve Iaido
Article Name
Mugenkai Aikido ve Iaido
Description
Explaining the system of our martial arts school that its education system is based on aikikai aikido and mugai ryu iaido.
Author
Publisher Name
mugenkai.org
Publisher Logo