SİSTEM

Aikido ve Iaido

Mugenkai Aikido ve iaido eğitimlerinin verildiği sistemin Türkiye’deki tek ismidir. 無限, Mugen sonsuzluk; 会, Kai oluşum/okul; 無限会, Mugenkai “Sonu olmayan eğitim” anlamına gelmektedir. Türkiyenin bir çok şehrinde bulunan, temelleri 1999 yılında, Eskişehir’de atılmış bir organizasyondur. Organizasyonu kurmaktaki amacımız Aikido ve iaido’ya gönül ve emek vermiş tecrübeli senpaileri bir araya toplamak ve topluma savaş sanatlarının olumlu ve yapıcı yanlarını doğru şekilde aktarmaktır. Toplum olarak herkesin elinden gelenin en iyisini yaptığı bir Türkiye yaratmak için biz de elimizden geleni yapmayı hedefledik. Bu sebeple bilgimizi ve tecrübemizi aracısız ve yansız olarak öğrenmek isteyen herkesle paylaşmayı kendimize görev edindik. Aikido kursu adı altında açılan yetersiz oluşumların kendine çeki düzen vermesi adına biz kalitemizden ödün vermemeyi amaç edindik.

Mugenkai’de amacımız sisteme katılan herkese Aikido ve İaido’nun temel ve ileri seviye tekniklerini öğretmek, askeri disiplin (武道, budo) kazandırmak, kişisel gelişimini gözlemleyecek farkındalık kazandırmak ve bu uzun yolculukta yol arkadaşı (弟子, deshi) olmaktır.

Mugenkai Aikido ve iaido herkese açık bir sistemdir; ırk, dil, din, uyruk ayırt etmeksizin herkese eşit düzeyde eğitim verilmektedir. Bunun karşılığında ise sadece dostluk, samimiyet ve dürüstlük aranmaktadır.

Aikido, Aikikai stilinde çalışılmaktadır ve Nobuyoshi Tamura ekolü takip edilmektedir. Kanunlara ve kurallara uygun hareket edilmektedir ve verilen belgeler federasyon (TWF) (ve anısal değeri nedeniyle talep edilirse Aikikai) onaylıdır. Eğitimler, Sezgin Burak Azak (6.dan) sensei gözetiminde, Türkiye’nin bir çok şehrindeki tecrübeli eğitmenler (senpailer) tarafından verilmektedir.

İaido, Mugai Ryu ekolünde çalışılmaktadır ve Merkezi Japonya’da olan Meishi Ha ekolünün soke’si Niina Toyoaki Gyokudo takip edilmektedir. Eğitimler, Avrupa Federasyonu başkanı Luciano Morgenstern (7.dan) onayıyla, Sezgin Burak Azak Sensei (2.dan) tarafından verilmektedir. Mugenkai, Japonya ve Avrupa federasyonuna bağlıdır ve verilen belgeler bu kurumlar tarafından onaylıdır. Mugai Ryu Meishi Ha İaido ekolünün Türkiye temsilciliği Mugenkai okulundadır.

Okulumuza bağlı dojolar Adana, Aksaray, İstanbul, Kayseri, Mersin, Muğla, Niğde ve Yalova şehirlerimizde yer almaktadır. Detaylı bilgi edinmek isterseniz İletişim bölümümüzdeki kıdemli senpai’lerimizden bilgi alabilirsiniz.

Summary
Mugenkai Aikido and Iaido
Article Name
Mugenkai Aikido and Iaido
Description
Explaining the system of our martial arts school that its education system is based on aikikai aikido and mugai ryu iaido.
Author
Publisher Name
Mugenkai.org
Publisher Logo